Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło
Poszukiwanie elastycznych form zatrudnienia powoduje, że przedsiębiorcy chętniej niż na umowę o pracę zatrudniają osoby na podstawie umów cywilnoprawych - zlecenia i o dzieło. Praca na podstawie umowy cywilnoprawnej zmniejsza koszty pracy. Jest to jedna z prawnie dopuszczalnych form zatrudnienia, ale umowa cywilnoprawna nie może zawierać elementów charakterystycznych dla umowy o pracę.
Umowa zlecenia jest tytułem do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Jednak w przypadku zbiegu dwóch lub więcej tytułów do ubezpieczeń, od umowy zlecenia obowiązkowo składki opłaca się wyłącznie na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast umowa o dzieło nie jest tytułem do ubezpieczeń.
(?) Zawarliśmy ze zleceniobiorcą 1 maja 2009 r. umowę zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 1400 zł. Zadaniem zleceniobiorcy jest segregowanie korespondencji w siedzibie naszej firmy. Nie wyznaczamy tej osobie godzin pracy. Zleceniobiorca złożył oświadczenie, że jest to jego jedyne źródło przychodu i nie podlega ubezpieczeniom. Czy powinniśmy odprowadzać do ZUS składki od tej umowy? Jeżeli tak, to na jakie ubezpieczenia?
Są Państwo zobowiązani zgłosić zleceniobiorcę od 1 maja 2009 r. do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Zleceniobiorca może również zdecydować o przystąpieniu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Za zleceniobiorcę mają Państwo również obowiązek opłacać składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty