07.04.2009 Ubezpieczenia

Do 30 kwietnia 2009 r. płatnik składek ma obowiązek skorygować błędy w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Do 30 kwietnia 2009 r. płatnik składek ma obowiązek sprawdzić dokumenty przekazane do ZUS za 2008 r. za osoby zgłoszone do ubezpieczeń. Jeżeli w tych dokumentach są błędy, ma obowiązek przesłać do tego terminu deklarację rozliczeniową korygującą i imienny raport korygujący w formie nowego dokumentu z prawidłowymi informacjami.

W każdym przypadku, niezależnie od obowiązku sprawdzenia i ewentualnego skorygowania dokumentów za poprzedni rok kalendarzowy, płatnik, który stwierdzi nieprawidłowości we własnym zakresie (lub nieprawidłowości zostaną stwierdzone przez ZUS), powinien skorygować dane wykazane w deklaracji rozliczeniowej lub w imiennych raportach miesięcznych.

Termin na korektę

Jeżeli już po wysłaniu dokumentów do ZUS płatnik zauważy w nich błędy, to w ciągu 7 dni od wykrycia błędu ma obowiązek przesłać do ZUS korekty. Termin 7-dniowy dotyczy zarówno błędów, które zauważył płatnik, jak i błędów, które stwierdził ZUS.

PRZYKŁAD

W grudniu 2008 r. pracownik oprócz podstawowego wynagrodzenia otrzymał również wypłatę premii za czwarty kwartał. Sporządzając raport ZUS RCA za pracownika z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00 za grudzień 2008 r. płatnik popełnił błąd. Jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wykazał tylko kwotę wynagrodzenia zasadniczego. Płatnik zauważył swój błąd w styczniu 2009 r., przygotowując dane do rocznego rozliczenia podatkowego W związku z tym płatnik jest zobowiązany przekazać do ZUS korygujący raport ZUS RCA za tego pracownika, z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00, w którym musi wpisać prawidłową podstawę wymiaru składek - łączny przychód obejmujący zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i premię. Raport korygujący ZUS RCA płatnik dołącza do deklaracji rozliczeniowej korygującej ZUS DRA za grudzień 2008 r.

Obowiązek sprawdzenia do 30 kwietnia 2009 r. przesłanych do ZUS dokumentów rozliczeniowych za 2008 r ma każdy płatnik składek. Płatnik powinien sprawdzić imienne raporty miesięczne za osoby ubezpieczone i przygotować ewentualne korekty do 30 kwietnia 2009 r. Jeżeli błąd został popełniony w miesięcznym imiennym raporcie, to raport korygujący płatnik przesyła razem z deklaracją rozliczeniową. Jeżeli natomiast błąd został popełniony wyłącznie w deklaracji rozliczeniowej, to płatnik ma obowiązek przygotować na nowo wyłącznie deklarację korygującą za dany miesiąc.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty