Jak zmiana wymiaru czasu pracy wpływa na ustalenie podstawy wymiaru zasiłków
Jeżeli w trakcie zatrudnienia pracodawca zmieni wymiar czasu pracy w umowie o pracę lub w innym akcie nawiązującym stosunek pracy, to podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego lub zasiłków należy obliczać na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ustalonego dla nowego wymiaru czasu pracy.
Do podstawy wymiaru wlicza się wynagrodzenie po zmianie wymiaru czasu pracy, jeżeli nowy wymiar obowiązuje pracownika od miesiąca, w którym był niezdolny do pracy albo wymiar czasu pracy zmienił się w okresie 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.
(?) W okresie od 13 do 17 października 2008 r. pracownik przebywał na zasiłku opiekuńczym w związku z chorobą dziecka. Od 1 października 2008 r. jest zatrudniony na pełny etat, a do 30 września 2008 r. pracował na 3/4 etatu. Pracownik ma prawo do stałego miesięcznego wynagrodzenia za pracę. Jak obliczyć wysokość zasiłku opiekuńczego dla pracownika?
Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego powinni Państwo przyjąć wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik był na zasiłku opiekuńczym, tj. za październik 2008 r. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego należy obliczyć z wynagrodzenia, które pracownik otrzymał za październik 2008 r., ponieważ od października br. został zmieniony jego wymiar czasu pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty