03.07.2018 Ubezpieczenia

Jak ZUS ustala prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

Długotrwała choroba pracownika często oznacza, że rezygnuje on z pracy i pobiera rentę wypłacaną przez ZUS. Pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników, mają obowiązek sporządzić wniosek o rentę pracownika. Każdy pracodawca ma obowiązek wydać dokumenty potrzebne do ustalenia prawa do renty.

Pobieranie renty nie zawsze oznacza, że trzeba całkiem zrezygnować z pracy. Pracodawcy, którzy decydują się na zatrudnianie rencisty, muszą pamiętać o konkretnych obowiązkach związanych z zatrudnieniem.

Muszą informować ZUS o zatrudnieniu takiej osoby, a po zakończeniu roku kalendarzowego informować ZUS o uzyskanych przez rencistę przychodach.

(?) Jestem pracownikiem działu kadr w dużym zakładzie pracy (250 pracowników). Do moich obowiązków należy m.in. składanie dokumentów do ZUS. W naszym zakładzie jeden z pracowników jest na zasiłku chorobowym, a po wyczerpaniu tego zasiłku będzie ubiegał się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy mam obowiązek złożyć w ZUS wniosek o rentę, czy powinien zrobić to pracownik? Jeżeli tak, to jak powinien wyglądać prawidłowo skompletowany wniosek?

Pracodawca, który zatrudnia ponad 20 pracowników, jest zobowiązany do przygotowania, za zgodą pracownika, wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy i złożenia go w ZUS na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłku chorobowego.

Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy pracownik może złożyć albo za pośrednictwem uprawnionego do przyjmowania wniosku pracodawcy, albo bezpośrednio w ZUS właściwym według miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty