Jakie świadczenia z tytułu niezdolności do pracy przysługują pracownikom sezonowym
Okres letni jest dla wielu firm czasem zwiększonego zapotrzebowania na dodatkowych pracowników. Zatrudnienie nowych osób to również obowiązki związane z ustalaniem prawa i wypłacaniem świadczeń z tytułu niezdolności do pracy.
Nawet krótkotrwała umowa o pracę lub zlecenia, jeżeli osoba przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego, daje osobie ubezpieczonej po spełnieniu wszystkich warunków prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Nie ma przy tym znaczenia, czy umowa została zawarta na okres próbny, czas określony czy na zastępstwo. Prawo do świadczeń dla wszystkich pracowników ustala się tak samo.
(?) Prowadzimy na wybrzeżu sieć hoteli i restauracji. W związku z dużym ruchem w sezonie zatrudniliśmy dodatkowo do recepcji i obsługi gości pracowników na umowy o pracę na czas określony. Zatrudniona od 1 lipca 2008 r. na okres 3 miesięcy pracownica sama wychowuje 5-letniego syna. Gdy pracownica jest w pracy, jej synem zajmuje się opiekunka. Opiekunka zachorowała i dziecko pozostało bez opieki. Pracownica zwróciła się z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy. Czy ma prawo do tego świadczenia?
Jeżeli dziecko jest zdrowe, a wniosek o zasiłek opiekuńczy pracownica złożyła w związku z chorobą opiekunki, to nie przysługuje jej zasiłek opiekuńczy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty