07.08.2008 Ubezpieczenia

Kiedy można wysłać pracownika na świadczenie przedemerytalne

Kłopoty finansowe firmy mogą być jednym z powodów rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem lub z grupą pracowników. Jeżeli dotyczy to osób, którym niewiele brakuje do uzyskania emerytury, a umowa o pracę została rozwiązana z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, to zwalniany pracownik może starać się o świadczenie przedemerytalne.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego ma pracownik z odpowiednio długim stażem pracy, w określonych przypadkach również w wymaganym wieku, zwolniony z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Staż pracy pracownika ZUS ustala na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik w pierwszej kolejności musi zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i pobierać przynajmniej przez 6 miesięcy zasiłek dla bezrobotnych. Pracodawca, który zwalnia pracownika z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy, musi wskazać w świadectwie pracy szczególną przyczynę rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy.

(?) Zamierzamy rozwiązać stosunek pracy z dużą grupą pracowników (mężczyzn) w ramach tzw. zwolnień grupowych. Żaden z nich nie ukończył jeszcze 60 lat. Czy pracownicy będą mogli ubiegać się o świadczenie przedemerytalne? Jak wypełnić świadectwo pracy, by pracownicy uzyskali prawo do świadczenia przedemerytalnego?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty