Jak ustalać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego
Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują także wówczas, gdy niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne przysługują wszystkim osobom, które zostały objęte ubezpieczeniem wypadkowym, a zasiłek wyrównawczy tylko pracownikom. Od 1 stycznia 2003 r. prawo do świadczeń z tytułu choroby zawodowej i wypadku przy pracy nie jest uzależnione od podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. W związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu (od pierwszego dnia tego ubezpieczenia, bez okresu wyczekiwania) w wysokości 100% podstawy wymiaru.
(?) Wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby. Pracownik zgłosił wypadek przy pracy i w postępowaniu powypadkowym ustalono, że miał miejsce ten wypadek. Dlatego za ten okres przysługuje mu zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Czy wyrównać pracownikowi różnicę między wynagrodzeniem chorobowym a zasiłkiem?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty