WSZYSTKO NA TEMAT... obowiązków pracodawcy wobec zwalnianego pracownika
Rozliczenie z pracownikiem w związku z rozwiązaniem umowy o pracę
Choroby pracownika nie można przewidzieć. Choroba może przydarzyć się pracownikowi również w okresie, kiedy następuje rozwiązanie z nim umowy o pracę. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek rozliczyć się z pracownikiem i przekazać do ZUS wypłatę świadczeń dla niego za okres po rozwiązaniu umowy o pracę.
Poniższe opracowania kończą cykl artykułów dotyczących obowiązków pracodawcy związanych ze zwolnieniem pracownika z pracy. W pierwszym artykule zostały omówione zagadnienia związane z przekazaniem do ZUS wypłaty zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego. Natomiast drugi artykuł dotyczy sytuacji, w której pracownik po rozwiązaniu umowy o pracę będzie starał się o zasiłek dla bezrobotnych. Ważne jest w tym przypadku prawidłowe zapisanie w świadectwie pracy trybu rozwiązania umowy o pracę, ponieważ ma to wpływ na ustalenie prawa do zasiłku dla bezrobotnych.
Dokumentacja zasiłkowa pracownika dotycząca niezdolności do pracy w trakcie zatrudnienia pozostaje w zakładzie pracy. Natomiast oryginalne dokumenty, które są podstawą do wypłacenia świadczeń za okres po rozwiązaniu umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek przekazać do ZUS, żeby pracownik mógł otrzymać należne świadczenia za cały okres niezdolności do pracy.
Zwolnienie lekarskie w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty