WSZYSTKO NA TEMAT... obowiązków pracodawcy wobec zwalnianego pracownika

Z jakich obowiązków trzeba się wywiązać wobec ZUS po rozstaniu się ze swoim pracownikiem

Zakończenie współpracy między pracodawcą a pracownikiem może przybierać różne formy, np. porozumienie stron, rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem jednej ze stron lub bez wypowiedzenia itp. Bez względu na przyczynę i formę rozwiązania umowy o pracę każdy pracownik powinien zostać wyrejestrowany z ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowych, chorobowego i wypadkowego) i z ubezpieczenia zdrowotnego.

Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń

Pracodawca jako płatnik składek ma obowiązek wyrejestrowania pracownika z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w terminie 7 dni od daty ustania stosunku pracy. Wyrejestrowania dokonuje się za pomocą formularza ZUS ZWUA, w którym jako datę wyrejestrowania wskazuje się następny dzień po dniu ustania stosunku pracy.

PRZYKŁAD

Umowa o pracę zawarta z pracownikiem spółki „WAGA” została rozwiązana 30 listopada 2007 r. Firma miała obowiązek przekazać do ZUS formularz ZUS ZWUA w terminie do 7 grudnia 2007 r., wskazując jako datę wyrejestrowania z ubezpieczeń - 1 grudnia 2007 r.

Obecnie na druku ZUS ZWUA podaje się, oprócz danych identyfikacyjnych ubezpieczonego, kod tytułu ubezpieczeń i kod przyczyny wyrejestrowania, datę wyrejestrowania z ubezpieczeń. Nie wskazuje się natomiast rodzaju ubezpieczeń, z jakich dokonywane jest wyrejestrowanie. Zmiana formularza ZUS ZWUA wynikała z faktu, że wyrejestrowanie ze wszystkich ubezpieczeń powinno następować z tą samą datą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty