Jak dokumentować okresy zatrudnienia przy ustalaniu prawa do emerytury
Organ rentowy przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych nie zawsze uwzględnia faktycznie przepracowany okres. Taka sytuacja może być związana z nieprawidłowym udokumentowaniem przebytego okresu składkowego lub nieskładkowego.
W zależności od rodzaju zawartej umowy oraz okresu, w jakim praca była wykonywana, ZUS żąda na jej potwierdzenie różnych dokumentów. Dokument musi być prawidłowo wystawiony.
(?) Nasz pracownik ukończył w styczniu 2007 r. 65 lat i będzie składał wniosek o emeryturę. Obecnie jest w trakcie kompletowania dokumentacji potwierdzającej przebieg zatrudnienia. W latach 60. pracował w nieistniejącym już zakładzie, z którego zagubił świadectwo pracy. Starał się odnaleźć archiwum, które potwierdziłoby przebieg jego zatrudnienia, ale nie udało się zlokalizować miejsca, do którego trafiła dokumentacja płacowo-osobowa z tego zakładu pracy. Jaki dokument może przedłożyć pracownik, aby ZUS uwzględnił ten okres?
Na potrzeby ustalenia świadczeń emerytalno-rentowych, oprócz świadectwa pracy, dokumentem potwierdzającym okres zatrudnienia może być pisemne zaświadczenie pracodawcy, wpis w legitymacji ubezpieczeniowej, a także każdy inny dokument wystawiony przez pracodawcę, umożliwiający ustalenie przez ZUS okresów zatrudnienia, tj. m.in. umowa o pracę, legitymacja służbowa, wpis w dowodzie osobistym, pismo kierowane przez zakład pracy do pracownika w czasie trwania stosunku pracy (o przyznaniu nagrody, mianowaniu, wyróżnieniu, zwolnieniu itp.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty