Kiedy przysługuje zasiłek pogrzebowy
Osoba, która pokryła koszty pogrzebu osoby zmarłej, może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy wypłacany przez ZUS lub inny organ emerytalny, np. KRUS. Zasiłek pogrzebowy jest przyznawany tylko wtedy, gdy istnieje podstawa do jego uzyskania.
Tytułem do uzyskania zasiłku pogrzebowego może być podleganie przez osobę zmarłą ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, pobieranie przez nią emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego czy renty socjalnej. Przy zbiegu prawa do zasiłku pogrzebowego z różnych tytułów zasiłek przysługuje tylko z jednego tytułu.
(?) Zatrudnialiśmy pracownika, który kilka dni temu zmarł po długiej chorobie. Osoba ta nie miała bliskiej rodziny, a była cenionym pracownikiem, dlatego postanowiliśmy pokryć koszty jej pogrzebu. W chwili śmierci pracownik nie podlegał ubezpieczeniom społecznym, ponieważ wcześniej stan zdrowia zmusił go do rezygnacji z zatrudnienia. Czy mimo to możemy otrzymać z ZUS zasiłek pogrzebowy pokrywający wydatki poniesione przez nas w związku z tym pogrzebem?
Jeżeli byłemu pracownikowi w dniu śmierci przysługiwał jeden z zasiłków przewidzianych w razie choroby lub macierzyństwa, to będą Państwo mogli pobrać zasiłek pogrzebowy w związku z pokryciem przez Państwa kosztów jego pogrzebu.
Zasiłek pogrzebowy przysługuje m.in. w razie śmierci osoby objętej ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Chodzi przy tym zarówno o sytuację, gdy zmarły podlegał w chwili śmierci obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym (np. z tytułu umowy o pracę, wykonywania pozarolniczej działalności), jak również gdy zmarła osoba była ubezpieczona dobrowolnie (np. z tytułu odbywania studiów doktoranckich).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty