Jak wypłacać świadczenia za czas choroby oddelegowanym pracownikom
Oddelegowanie pracownika wiąże się z dodatkowymi obowiązkami pracodawcy w związku z jego ubezpieczeniami społecznymi. Gdy pracownik wykonujący pracę za granicą zachoruje, pracodawca powinien dopełnić dodatkowych formalności. Natomiast obowiązkiem pracownika jest dostarczenie zwolnienia lekarskiego do pracodawcy albo do instytucji ubezpieczeniowej państwa, na którego terenie pracownik przebywa w związku z oddelegowaniem.
Prawo do świadczeń z tytułu niezdolności do pracy w niektórych krajach przysługuje po uzyskaniu odpowiedniego okresu ubezpieczenia. Jeżeli osoba, która stara się o świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, nie ma wymaganego okresu ubezpieczenia w państwie, w którym przebywa, i wykonywała pracę w innym kraju Unii, to można doliczyć ten okres ubezpieczenia, jeżeli będzie on uprawniał do świadczeń.
(?) Pracownika, który jest u nas zatrudniony od kwietnia 2007 r., oddelegowaliśmy w maju 2007 r. do pracy we Francji na 10 miesięcy. Pracownik zachorował we wrześniu 2007 r. Przysłał nam zwolnienie lekarskie wystawione przez francuskiego lekarza na okres od 25 września do 5 października 2007 r. Czy na podstawie takiego zwolnienia możemy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe? Jak w tym przypadku ustalić podstawę wymiaru świadczenia?
Francuskie zaświadczenie o niezdolności do pracy uprawnia do wypłaty świadczenia, jeżeli jest opatrzone nadrukiem określającym nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imieniem i nazwiskiem lekarza. Zaświadczenie musi mieć także datę wystawienia i podpis oraz określać początkową i końcową datę niezdolności do pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty