Jak ustala się prawo do zasiłków z ubezpieczenia chorobowego osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą
Osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Dobrowolnie prowadzący działalność może zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego.
Zasady przyznawania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego są podobne jak w przypadku osób, które podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Jednak osoby te mają dłuższy okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego. Jeżeli nie opłacą składek w terminie lub w niepełnej wysokości, to zostają wyłączone z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
(?) Prowadzę działalność gospodarczą od 1 maja 2007 r. W czerwcu 2007 r. zostałam wyłączona z ubezpieczenia chorobowego, ponieważ opłaciłam składki po terminie. Nie zwracałam się o przywrócenie terminu na opłacenie składki, ponieważ przerwa była równa 30 dniom. Dlatego ponownie do ubezpieczenia chorobowego przystąpiłam od 1 lipca 2007 r. Zachorowałam 5 września br. Mam 180 dni ubezpieczenia, ponieważ od 1 stycznia 2005 r. do 31 marca 2007 r. byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę, w tym od marca 2006 r. do 31 marca 2007 r. przebywałam na urlopie wychowawczym, a od 1 do 30 kwietnia podlegałam ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. Czy na ustalenie prawa do zasiłku chorobowego ma wpływ to, że byłam na urlopie wychowawczym, a od 1 do 30 kwietnia podlegałam ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie jako zleceniobiorca?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty