Jakie są zasady uwzględniania niektórych okresów nieskładkowych przy ustalaniu prawa do emerytury, renty lub obliczaniu kapitału początkowego
Przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty i obliczaniu ich wysokości, a także wysokości kapitału początkowego uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe wymienione w ustawie emerytalnej. Okresy te mają wpływ na wysokość świadczenia.
Okresy nieskładkowe uwzględnia się w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych. Okresem nieskładkowym jest m.in. okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy oraz okres pobierania zasiłku chorobowego. Okresem tym jest także okres niewykonywania pracy z powodu opieki nad dzieckiem czy innym członkiem rodziny. Do obliczenia wysokości świadczenia okresy te przyjmuje się w ograniczonym wymiarze i po spełnieniu dodatkowych warunków.
(?) Nasz pracownik w czerwcu 2007 r. ukończył 65 lat. Ma zamiar złożyć wniosek o emeryturę. Przeglądając jego dokumenty, które należy dołączyć do wniosku o emeryturę, mamy wątpliwości, czy ma wymagany staż emerytalny. Z zaświadczeń wynika, że pracownik ten był kilkakrotnie zarejestrowany jako osoba bezrobotna, ale zasiłek dla bezrobotnych miał wypłacony nie za cały okres, kiedy był zarejestrowany. Czy okres oczekiwania na przyznanie zasiłku dla bezrobotnych jest okresem składkowym?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty