Kiedy świadczenia przyznane w związku z wypoczynkiem podlegają składkom na ZUS
Pracodawcy często pomagają swoim pracownikom oraz ich rodzinom w zorganizowaniu letniego wypoczynku. Ich pomoc polega głównie na wsparciu finansowym w formie wypłaty świadczenia urlopowego lub dopłaty do wczasów pod gruszą.
Część pracodawców ma obowiązek dofinansowywania wypoczynku pracowników, inni udzielają wsparcia, mimo że przepisy ich do tego nie zobowiązują. O możliwości zwolnienia takich przychodów ze składek na ZUS decyduje zarówno źródło, z którego pracodawca przyznał świadczenie, jak i podstawa prawna, na mocy której pracownik je otrzymał.
(?) Chcielibyśmy dopłacać pracownikom do kosztów wypoczynku np. wczasów pod gruszą czy kolonii dla dzieci. Jakie środki najlepiej uruchomić na ten cel, aby skorzystać ze zwolnień od składek? Czy są jakieś limity kwotowe?
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest przeznaczenie na ten cel środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeżeli utworzyli Państwo ten fundusz, to wszelkie świadczenia, także w formie pieniężnej, sfinansowane z jego środków są wolne od składek, bez względu na wartość.
Ze składek zwolnione są również świadczenia wypłacane z funduszu przeznaczonego na cele socjalno-bytowe, utworzonego na podstawie układu zbiorowego pracy u pracodawcy, który nie tworzy zfśs. W tym przypadku obowiązuje jednak roczny limit wartości świadczenia zwolnionego ze składek - równowartość kwoty odpisu podstawowego określonej w ustawie o zfśs (w 2007 r. dla zatrudnionych w zwykłych warunkach pracy - 804,60 zł). W celu wyłączenia tych świadczeń z podstawy wymiaru składek muszą być spełnione łącznie dwa warunki:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty