07.07.2007 Podatki

Jakie są zasady opodatkowania cudzoziemców

Przystąpienie do Unii Europejskiej, otwarcie granic i globalizacja gospodarki powodują, że coraz więcej osób pracuje poza granicami swoich krajów. W Polsce też jest coraz więcej cudzoziemców wykonujących pracę dla polskich firm. Poniżej omówimy poszczególne aspekty opodatkowania wypłacanych im pieniędzy.

Obcokrajowcy zatrudnieni w naszym kraju to w dużej części menedżerowie i znakomicie wykwalifikowani specjaliści. Ich wynagrodzenia są na ogół bardzo wysokie. Dlatego niezmiernie istotne jest prawidłowe opodatkowanie ich dochodów, gdyż ewentualne popełnienie błędu może przynieść nawet wielotysięczne straty.

(?) Prezesem zarządu naszej spółki został obywatel USA. Ma stałe miejsce zamieszkania za granicą. Jakie są zasady opodatkowania dochodu tej osoby?

Aby zastosować właściwą formę opodatkowania, musimy rozstrzygnąć, czy dany podatnik jest polskim rezydentem, czy nierezydentem. Ma to bardzo istotne znaczenie, gdyż pewne dochody są inaczej opodatkowane w przypadku rezydentów, a inaczej w przypadku nierezydentów. Tak jest między innymi w przypadku członków zarządu osób prawnych.

Od przychodów członków zarządu - nierezydentów pełniących swe funkcje na podstawie powołania lub kontraktu menedżerskiego pobierany jest zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% przychodów bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania przychodów i składki na ubezpieczenia społeczne.

Należy jednak pamiętać, że polskie regulacje podatkowe stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których Polska jest stroną. Może się zdarzyć, że postanowienia odpowiedniej umowy międzynarodowej inaczej regulują tę kwestię. Wówczas stosuje się postanowienia umowy. Jednak zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania do celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

Spółka wypłacająca wynagrodzenie jest zobowiązana jako płatnik do przekazania kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek swojego urzędu skarbowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty