07.07.2007 Kadry i płace

Jakie zmiany nastąpiły w zakresie czasu pracy kierowców

20 czerwca br. weszły w życie zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców. Wprowadzenie tych zmian wymusiło przyjęte w 2006 r. rozporządzenie WE nr 561/2006 dotyczące okresów prowadzenia pojazdów, przerw i odpoczynków. Obowiązuje ono od 11 kwietnia 2007 r. i jest stosowane bezpośrednio w polskim systemie prawnym.

Największe zmiany wprowadzone rozporządzeniem unijnym oraz nowelizacją ustawy o czasie pracy kierowców dotyczą kierowców dużych samochodów (pow. 3,5 tony lub powyżej 9 osób z kierowcą) oraz kierowców wykonujących tzw. przewozy regularne do 50 km. Zmiany obejmą również kierowców samochodów osobowych.

(?) Pracuję w Zakładzie Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, gdzie odpowiadam za tworzenie rozkładów jazdy dla kierowców autobusów. Czy po zmianach w zakresie czasu pracy kierowców pojawiły się ograniczenia w dopuszczalnym czasie prowadzenia autobusu? Czy kierowcy autobusów, tak jak inni kierowcy, mają prawo do 45 minut przerwy po 4,5 godzinach prowadzenia pojazdu?

Po ostatnich zmianach dzienny czas prowadzenia pojazdu w przewozach regularnych na trasach do 50 km (dotyczy to kierowców autobusów komunikacji miejskiej) wynosi maksymalnie 10 godzin. W okresie tygodnia łączny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 60 godzin, a w dwóch kolejnych tygodniach - 90 godzin.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty