07.06.2007 Ubezpieczenia

Na podstawie jakich dokumentów mogą być wypłacone świadczenia chorobowe pracownikom

Pracownicy obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, dlatego mają prawo do wszystkich świadczeń przysługujących w przypadku niezdolności do pracy. Prawo to muszą jednak właściwie udokumentować. Pracodawca, który nie otrzyma wszystkich wymaganych dokumentów, nie może wypłacić świadczenia, a świadczenie wypłacone uznać za nienależne.

System wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego dzieli pracodawców na dwie grupy: zobowiązanych do wypłaty świadczeń chorobowych i niemających takiego obowiązku. Do pierwszej grupy zalicza się zakłady pracy, które zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego powyżej 20 osób. Pozostali pracodawcy mają obowiązek zgromadzić dokumentację zasiłkową i przekazać ją do ZUS, który wypłaci świadczenie.

? Pracownica, która jest w ciąży, zachorowała, przy czym na druku zwolnienia lekarskiego, który otrzymaliśmy, nie ma wpisanego kodu „B”. Złożyła ona dodatkowo oświadczenie, że jest w ciąży. Czy takie oświadczenie wystarczy do wypłacenia wynagrodzenia i zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru?

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty