Na jakich zasadach przysługują zleceniobiorcom świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego
Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym. Ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają m.in. zleceniobiorcy, jednak nie wszyscy. Wykonywanie pracy poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę wyklucza podleganie ubezpieczeniu wypadkowemu.
Ubezpieczeniem wypadkowym są objęte osoby, które wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia w siedzibie lub w miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Grupą umów zlecenia, od których nie odprowadza się składki na ubezpieczenie wypadkowe, są umowy, które nie są tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Nie ma znaczenia, czy umowa zlecenia jest objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi dobrowolnie czy obowiązkowo.
Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego są wypłacane niezależnie od tego, czy zleceniobiorca podlegał równocześnie ubezpieczeniu chorobowemu i niezależnie od długości ubezpieczenia wypadkowego. Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego przysługują zleceniobiorcom, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia wypadkowego przez zleceniodawców.
(?) Jestem zatrudniony od 10 lipca 2006 r. na podstawie umowy zlecenia. Pracę wykonuję w siedzibie zleceniodawcy. Nie mam innego tytułu do ubezpieczeń, dlatego zostałem zgłoszony do wszystkich obowiązkowych ubezpieczeń. 13 lutego 2007 r. uległem wypadkowi przy pracy. Czy otrzymam zasiłek chorobowy, skoro nie przystąpiłem dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty