Jakie są zasady sumowania okresów ubezpieczenia w Państwach Członkowskich UE przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury z ZUS (cz. I)
Korzystanie bez dodatkowych uregulowań prawnych z funkcjonującej w Unii Europejskiej swobody przepływu osób mogłoby powodować, że osoby migrujące zarobkowo między kilkoma Państwami Członkowskimi w żadnym z nich nie wypracowałyby stażu ubezpieczeniowego wymaganego do nabycia uprawnień emerytalnych, a w efekcie mogłyby zostać na starość bez środków do życia.
Coraz częściej do naszej redakcji napływają pytania dotyczące wysyłania pracowników do krajów Unii Europejskiej oraz zatrudniania obywateli UE w Polsce. Pytają Państwo zwłaszcza o szczególne obowiązki i uprawnienia pracowników i pracodawców w zakresie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego oraz o wymagania formalne dotyczące prawidłowego zatrudniania polskich pracowników za granicą i zagranicznych pracowników w Polsce. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest nowy dział „Praca i ubezpieczenia w Unii Europejskiej”, w którym będziemy rozwiązywać te problemy. Zapraszamy do lektury!
Aby zapobiec powstawaniu tego typu niekorzystnych sytuacji, w Unii Europejskiej wprowadzono mechanizm sumowania okresów ubezpieczenia przebytych we wszystkich Państwach Członkowskich.
Kiedy jest stosowane sumowanie okresów ubezpieczenia
Jeżeli w którymś Państwie Członkowskim UE nabycie prawa do emerytury jest uzależnione od posiadania okresów ubezpieczenia lub zamieszkania, instytucja ubezpieczeniowa tego państwa uwzględnia, w razie potrzeby, okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w innych Państwach Członkowskich, tak jakby osoba ta podlegała ubezpieczeniu w państwie ustalającym świadczenie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się