Jak rozliczać się z rodziną zmarłego pracownika
Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa, a prawa majątkowe z tego stosunku z pominięciem przepisów prawa spadkowego przechodzą na uprawnionych członków rodziny. Zatem wszelkie należności z tytułu umowy o pracę, do których zmarły pracownik nabył prawo do chwili śmierci, pracodawca musi wypłacić rodzinie pracownika wraz z przysługującą jej odprawą pośmiertną.
Prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej. Osoby te bez konieczności korzystania z procedur postępowania spadkowego, na podstawie skróconego odpisu aktu zgonu, mogą dochodzić od pracodawcy m.in. wypłaty zaległego i bieżącego wynagrodzenia za pracę, ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy czy nagrody jubileuszowej, do której pracownik nabył prawo przed śmiercią.
Kilka dni temu zmarł dyrektor naszej firmy. W okresie zatrudnienia wykorzystał cały przysługujący mu urlop wypoczynkowy. W jakim terminie powinniśmy dokonać wypłaty odprawy pośmiertnej? Czy wynagrodzenie za pracę należy wypłacić w terminie przyjętym w firmie dla wypłaty wynagrodzeń, czy niezwłocznie? Wciąż ustalamy liczbę uprawnionych do tych dwóch świadczeń (nie jesteśmy pewni, czy są to 2 czy 3 osoby), dlatego późniejsza wypłata świadczeń pozwoliłaby nam na dokładną weryfikację uprawnień tych osób.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się