Jak udokumentować zarobki i staż inny niż pracowniczy

To, czy ZUS przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalno-rentowych uwzględni okres zatrudnienia, a do podstawy wymiaru przyjmie osiągnięte wynagrodzenie, zależy nie tylko od tego, czy taki okres jest uznawany jako okres składkowy lub nieskładkowy, ale również od prawidłowego udokumentowania stażu i zarobków.

Nie każdy okres pracy podlega wliczeniu przy ustalaniu prawa i wysokości świadczenia. W zależności od rodzaju zawartej umowy oraz okresu, w jakim była wykonywana, na jej potwierdzenie ZUS żąda różnych dokumentów.
W grudniu 2006 r. będziemy składać wniosek o emeryturę naszego pracownika. W latach 1985-1990 był zatrudniony w spółdzielni kółek rolniczych. Jaki dokument powinien dostarczyć, aby ZUS uznał ten okres przy ustalaniu prawa do emerytury?
Pracownik powinien dostarczyć zaświadczenie potwierdzające liczbę przepracowanych dni w każdym roku kalendarzowym w spółdzielni.
W stażu emerytalnym uwzględnia się m.in. okresy pracy na obszarze państwa polskiego w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych (a także w innych spółdzielniach zrzeszonych w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, w zespołowych gospodarstwach rolnych spółdzielni kółek rolniczych zrzeszonych w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz pracy na rzecz tych spółdzielni):
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty