Kiedy koszt ubioru służbowego jest przychodem podlegającym składkom
Pracodawca ma prawo wymagać, aby pracownicy w czasie pracy nosili ubiory służbowe pełniące funkcje reprezentacyjne, identyfikujące lub reklamujące firmę. Konieczność uwzględnienia wartości tych świadczeń w podstawie wymiaru składek zależy od przepisów określających rodzaj wymaganych ubiorów.
Pracodawca powinien określić w wewnętrznych przepisach prawa pracy, obowiązujących w zakładzie, czy będzie dostarczać pracownikom ubiory, czy wypłacać im ekwiwalent pieniężny na zakup określonego ubioru.
Mamy zamiar wprowadzić w firmie obowiązek noszenia jednolitych strojów przez pracowników obsługujących klientów. Nie chcemy jednak, aby pracownicy nosili mundury. Czy ubiorem służbowym zwolnionym z oskładkowania jest tylko umundurowanie?
Nie chodzi tu tylko o mundur w ścisłym rozumieniu tego słowa. Może to być strój określony przez pracodawcę pod warunkiem, że posiada cechy ubioru używanego wyłącznie do pracy w konkretnej firmie.
Pracownicy z reguły wykonują pracę we własnej odzieży. Odstępstwa od tej zasady mogą wynikać z przepisów prawnych zobowiązujących pracodawcę do dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego lub z decyzji pracodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się