1. Kiedy koszty wyżywienia pracowników nie podlegają składkom na ZUS
Koszty ponoszone przez pracodawców związane z wyżywieniem pracowników, np. w postaci: bonów obiadowych, kuponów na zakup artykułów spożywczych czy gotowego posiłku wydawanego w czasie pracy, są przychodami pracowników ze stosunku pracy. Jest to dodatkowy przychód pracowników, który po spełnieniu określonych warunków może zostać wyłączony z podstawy wymiaru składek na ich ubezpieczenia.
Możliwość zwolnienia ze składek kosztów ponoszonych przez pracodawcę na zapewnienie pracownikom posiłków dotyczy przede wszystkim zakładów pracy, których do zapewnienia posiłków zobowiązują przepisy o bezpieczeństwie i higienie pracy. W przypadku innych pracodawców, zwolnienie ze składek zależy od zapewnienia tych posiłków w odpowiedniej formie lub miejscu.
Jedno z pomieszczeń w zakładzie chcemy przeznaczyć na stołówkę dla pracowników i zleceniobiorców. Posiłki będą przygotowywane na miejscu przez zatrudnionego kucharza, a pracownicy i zleceniobiorcy będą je otrzymywać na podstawie wydanych przez zakład bonów obiadowych. Czy ich wartość będzie podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się