Komu przysługuje prawo do dofinansowania składek przez budżet państwa i PFRON

Część środków budżetu państwa i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) jest przeznaczana na dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych. Prawo do dofinansowania uzależnione jest nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale i od rodzaju wykonywanej działalności zarobkowej, stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych.

Budżet państwa i PFRON mają swój udział w finansowaniu składek wyłącznie za niepełnosprawnych pracowników, osoby wykonujące pracę nakładczą (chałupników) oraz osoby rozpoczynające prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Składki opłacane z tytułu innej działalności zarobkowej wykonywanej przez osobę niepełnosprawną muszą być opłacane na zasadach ogólnych.
Po rozszerzeniu profilu prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej stworzyłem stanowiska pracy, na których mogłyby pracować osoby niepełnosprawne. Wiem, że mógłbym uzyskać dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne tych osób. O jak wysokie dofinansowanie mógłbym się starać?
Wysokość dofinansowania składek, jakie mógłby Pan uzyskać, zależy od stopnia niepełnosprawności tych pracowników oraz od liczby osób zatrudnionych w Pana zakładzie pracy w przeliczeniu na pełne etaty.
Dofinansowanie składek opłacanych za pracowników i chałupników zatrudnionych w zakładzie pracy, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych ogółem w wysokości co najmniej 6%, przysługuje ze środków PFRON w wysokości:
• składki na ubezpieczenie emerytalne w części należnej od pracownika i pracodawcy - w stosunku do pracowników i chałupników zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty