Jak ustalać podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla osób ubezpieczonych, które nie są pracownikami
Prawo do zasiłku chorobowego mają nie tylko osoby, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają obowiązkowo. Niektóre osoby mogą przystąpić do ubezpieczenia dobrowolnie. Ubezpieczenie na wypadek choroby jest dla nich zabezpieczeniem w sytuacji, gdy przejściowo utracą możliwość wykonywania swojej pracy.
W czwartej części cyklu „Wszystko na temat… zasiłku chorobowego zostaną omówione zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla osób, które do ubezpieczenia chorobowego przystąpiły dobrowolnie. Nie zawsze podstawę wymiaru można ustalić z 12 miesięcy kalendarzowych, jeżeli np. osoba prowadzi działalność przez okres krótszy niż rok. Zasady, na jakich uwzględnia się przychód osiągany przez te osoby, różnią się od zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracowników.
Osoby, które przystąpiły na swój wniosek do ubezpieczenia chorobowego, w razie choroby otrzymają zasiłek chorobowy. Do tego ubezpieczenia mogą przystąpić osoby, które ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają obowiązkowo i które:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się