Czy trzeba płacić za zmianę ofe i o jakich zmianach informować wybrany fundusz
Niepoinformowanie otwartego funduszu emerytalnego (ofe), z którym dana osoba zawarła umowę o członkostwo, o zmianie sytuacji życiowej, może być dla niej niekorzystne. Poza wyborem ofe ważna jest również podstawowa znajomość zasad rozdzielania środków zgromadzonych na koncie ubezpieczonego, aby wiedzieć, jak wypełnić deklarację przystąpienia do umowy z ofe oraz jakie informacje zgłaszać w celu uaktualnienia warunków zawartej umowy.
Umowa o członkostwo w ofe jest zawierana na piśmie. W innym przypadku jest nieważna. Deklaracja przystąpienia do funduszu jest składana na udostępnionym przez fundusz formularzu umowy, który powinien zawierać nazwę oraz adres funduszu, deklarację przystąpienia oraz informacje o danych osoby lub osób, którym należy wypłacić środki po śmierci przystępującego do funduszu, a także ewentualnie procentowe oznaczenie ich udziału.
Członkowie ofe są zobowiązani do pisemnego powiadamiania o każdorazowej zmianie stosunków majątkowych oraz wszelkich danych osobowych.
Jestem członkiem ofe. W jaki sposób dziedziczy się środki zgromadzone na koncie w ofe?
Środki zgromadzone na rachunku w ofe w pierwszej kolejności przypadają małżonkowi zmarłego członka funduszu. Małżonek otrzyma 50% wszystkich środków w zakresie, w jakim stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej. Oznacza to, że małżonek nie otrzyma środków zgromadzonych w okresie, kiedy nie istniała wspólność małżeńska lub gdy z umownej wspólności majątkowej środki te zostały wyłączone.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się