Kiedy w podstawie wymiaru składek nie trzeba uwzględniać zwróconych pracownikowi kosztów poniesionych w związku z pracą
Pracownicy, którzy do wykonywania pracy używają narzędzi, materiałów lub sprzętu niebędącego własnością pracodawcy, mają z tego tytułu prawo do różnego rodzaju świadczeń rekompensujących poniesione w związku z tym koszty.
W piątej części cyklu "Wszystko na temat... przychodów pracowników zwolnionych ze składek" zostaną poruszone zagadnienia dotyczące zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika w związku z wykonywaniem pracy. Z tego tytułu pracownicy otrzymują różnego rodzaju ekwiwalenty, od których nie zawsze muszą być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Ekwiwalent pieniężny
Z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne są wyłączone wypłacone pracownikowi ekwiwalenty pieniężne z tytułu użytych przez niego przy wykonywaniu pracy narzędzi, materiałów lub sprzętu, będących jego własnością.
Pracodawca może wypłacać pracownikowi pewne kwoty jako ekwiwalent pieniężny. Co do zasady, jego wysokość powinna zostać określona w przepisach płacowych obowiązujących w danym zakładzie pracy.
WAŻNE!
Zwolnienie ze składek dotyczy ekwiwalentów wypłaconych pracownikowi w formie pieniężnej.
Jeśli zwrot tych kosztów następuje w innej formie (np. rzeczowej), nie można go wyłączyć z podstawy wymiaru składek.
Aby ekwiwalent podlegał zwolnieniu z oskładkowania, istotne jest, aby narzędzia, materiały lub sprzęt stanowiły własność pracownika i były wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się