Komu ZUS przyznaje emeryturę z urzędu?
Od 1 stycznia 2006 r. obowiązują przepisy dotyczące przyznawania z urzędu emerytur osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy. Emerytura z urzędu będzie przyznawana rencistom, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, wynoszący dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat.
Emerytura z urzędu będzie przyznawana osobom, które mają jakikolwiek okres ubezpieczenia społecznego albo ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Zatrudniam rencistkę, która pobiera rentę rodzinną. W styczniu 2006 r. ukończy 60 lat. Czy w takiej sytuacji ZUS przyzna jej emeryturę z urzędu?
Nie, pracownica będzie miała przyznaną emeryturę dopiero wówczas, gdy zgłosi wniosek o jej przyznanie, pod warunkiem że będzie miała do niej prawo. Emerytura z urzędu nie dotyczy bowiem renty rodzinnej.
WAŻNE!
ZUS przyznaje emeryturę z urzędu zamiast dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy.
Chodzi tu o rentę z tytułu niezdolności do pracy przyznaną na podstawie ustawy emerytalnej, w tym również o rentę przyznaną w drodze wyjątku. Osobom, które mają przyznaną np. rentę rodzinną, rentę inwalidy wojennego, rentę wypadkową czy rentę socjalną ZUS nie przyznana emerytury z urzędu mimo ukończenia 60 lat (kobieta) czy 65 lat (mężczyzna).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Masz już konto? Zaloguj się