13.01.2005 Ubezpieczenia

Kiedy istnieje obowiązek złożenia dokumentu rozliczeniowego i jakie dane w nim wykazać?

Zasady wypełniania dokumentów rozliczeniowych są powszechnie znane. Zdarzają się jednak sytuacje rodzące wątpliwości, na przykład które z dokumentów są właściwe do rozliczenia składek, na ilu drukach należy się rozliczyć i jak je prawidłowo wypełnić.

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej i chcę sam rozliczać składki na swoje ubezpieczenia. Jak mam zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS? Czy kwotę podstawy wymiaru, od której chcę odprowadzać składki, powinienem podawać w imiennym raporcie miesięcznym?
Jeżeli chce Pan opłacać składki wyłącznie za siebie, powinien Pan zgłosić się w ZUS jako płatnik składek na formularzu ZUS ZFA, podając własne dane identyfikacyjne NIP i PESEL.
Ważne
Wspólnik, który jest płatnikiem składek na własne ubezpieczenia, nie może posługiwać się numerami identyfikacyjnymi spółki.
Gdy będzie Pan opłacał składki tylko za siebie, należy je rozliczać wyłącznie w deklaracji ZUS DRA. Nie przesyła się do ZUS w tej sytuacji imiennych raportów miesięcznych ZUS RCA, ZUS RZA lub ZUS RSA.
W polu 01 bloku I deklaracji rozliczeniowej należy podać właściwy dla Pana termin. Jeżeli spółka występuje jako płatnik składek i rozlicza w odrębnej deklaracji składki za pracowników, wówczas powinien Pan wpisać w deklaracji termin „4” (do 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni).
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty