29.05.2004

Ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych - katalog przyczyn w orzecznictwie

Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownika zwykle dokonywane jest z powodu naruszenia przez niego w sposób ciężki podstawowych obowiązków pracowniczych. Kiedy zachowanie pracownika może zostać zakwalifikowane w ten sposób? Poniższe opracowanie pozwoli Czytelnikom na ocenę tych niełatwych sytuacji.

Jakie zachowania są ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych? Gdy pracownik dopuścił się takiego czynu, czy można z nim rozwiązać umowę bez wypowiedzenia, czy jego zachowania nie można tak kwalifikować? W polskim systemie prawnym ostatecznie może to rozstrzygnąć tylko sąd, jednak istnieje wiele wskazówek mogących świadczyć, że jakieś zachowanie jest lub nie jest takim naruszeniem. Dlatego warto zapoznać się dotychczasowymi rozstrzygnięciami sądowymi dotyczącymi rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Orzeczenia Sądu Najwyższego mogą być dobrymi wskazówkami dla pracodawcy, jak zakwalifikować dane zachowanie pracownika.
Pamiętać jednak należy, że wyroki Sądu Najwyższego nie są w Polsce prawem powszechnie obowiązującym i mają moc prawną tylko w sprawie, w której zapadły. Oznacza to, że nie można zakładać, iż skoro mamy sytuację X, a w takiej samej lub podobnej sytuacji sąd rozstrzygnął sprawę na korzyść pracodawcy, to w naszym przypadku zapadnie taki sam wyrok. Sąd musi zbadać naszą sprawę indywidualnie i wydać właściwe dla niej rozstrzygnięcie. Może ono różnić się od tego, które znaliśmy z wcześniejszego wyroku Sądu Najwyższego. Będzie to spowodowane najprawdopodobniej tym, że szczegóły różnią naszą sytuację znaną nam z wyroku i stanowią podstawę zupełnie innego rozstrzygnięcia. W opracowaniu wskazano kilka wyjątkowych sytuacji, gdy mimo ustalonej linii orzeczniczej dotyczącej podobnych przypadków sąd uznał, że istnieją pewne okoliczności, które zmuszają do rozstrzygnięcia konkretnej sprawy w sposób odmienny. Warto na nie zwrócić szczególną uwagę.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty