Interpretacja indywidualna z dnia 3 sierpnia 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.537.2026.2.DP
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 czerwca 2026 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 lipca 2026 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
6 września 2024 r. Pani oraz dwóch Pani braci – na podstawie umowy darowizny – staliście się współwłaścicielami (po 1/3 części każdy) zabudowanej działki gruntu ornego nr 1/1 o obszarze 4,3857 ha położonej we wsi A, (...).
Na skutek podziału powyższej działki powstały dwie działki:
· 1/2 o obszarze 0,4698 ha (grunt rolny zabudowany)
· 1/3 o obszarze 3,9159 ha (grunty orne i grunty pod rowami).
9 czerwca 2026 r. Pani oraz Pani bracia podpisaliście akt notarialny – umowę sprzedaży działki gruntu ornego numer 1/3 o obszarze 3,9159 ha za łączną kwotę 523 800 zł.
Kupujący oświadczył, że nabycia dokonuje na powiększenie własnego gospodarstwa rolnego o obszarze 202,0929 ha i gospodarstwo to będzie prowadził przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia oraz oświadczenia, że przysługuje mu niewykorzystany limit pomocy de minimis w rolnictwie.
Uzupełnienie wniosku
W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani:
1)Określenia zawarte we wniosku, tj. „grunt rolny zabudowany”, „grunty orne” oraz „grunty pod rowami”, odpowiadają klasyfikacji użytków gruntowych wynikającej z ewidencji gruntów i budynków prowadzonej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Działka nr 1/3 była sklasyfikowana jako grunty orne klasy RIVb i RV oraz grunty pod rowami klasy W- RIVb.
2)Działka nr 1/1 przed podziałem stanowiła gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym. Od nieruchomości był opłacany podatek rolny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
