Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.541.2026.3.EC
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 maja 2026 r. wpłynął Pani wniosek z 8 maja 2026 r. o wydanie interpretacji indywidualnej.
Uzupełniła go Pani pismem z 28 czerwca 2026 r. (wpływ 28 czerwca 2026 r.) - w odpowiedzi na wezwanie. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) wpisaną do CEIDG. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), zarejestrowanym dla potrzeb transakcji krajowych oraz wewnątrzwspólnotowych. Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest m.in. wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi oraz działalność usługowa związana z wynajmem samochodów i udzielaniem pożyczek: 64.19.Z Pozostałe pośrednictwo pieniężne, 64.92.B Pozostałe formy udzielania kredytów, gdzie indziej niesklasyfikowane, 69.10.Z Działalność prawnicza, 77.11.Z Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i lekkich pojazdów silnikowych, w tym motocykli.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca realizuje następujące czynności, dokumentowane fakturami VAT:
1.Wynajem mieszkań (długoterminowy):
Wnioskodawca jest właścicielem dwóch lokali mieszkalnych z przynależnościami, które wprowadził do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej. Lokale te są wynajmowane podmiotom trzecim na cele mieszkaniowe na podstawie długoterminowych umów najmu. Umowy te zostały zawarte na czas określony, z opcją automatycznego przedłużenia w przypadku gdy najemca nie wypowie umowy w określonym terminie. Wnioskodawca z tytułu świadczenia usług wynajmu wystawia faktury VAT (zwolnione przedmiotowe z VAT) w przypadku czynszu najmu dla mieszkań oraz opodatkowane stawką 23% w przypadku przynależności (miejsca postojowe oraz komórka lokatorska).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
