Interpretacja indywidualna z dnia 8 lipca 2026 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.335.2026.1.MW
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 maja 2026 r. za pośrednictwem systemu e-Urząd Skarbowy wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów na podstawie posiadanych dokumentów. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest producentem działającym w branży motoryzacyjnej. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej również: „VAT”), zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w Polsce (podatnik VAT UE).
W ramach swojej działalności gospodarczej, Spółka współpracuje/będzie współpracować z podatnikami prowadzącymi działalność w innych krajach Unii Europejskiej (dalej także: „UE”), zarejestrowanymi w tych państwach do celów rozliczania podatku od wartości dodanej (dalej: „Kontrahenci”). Spółka dokonuje/będzie dokonywać na ich rzecz wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (dalej także: „WDT”), o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o VAT.
Transakcje będące przedmiotem wniosku są/będą realizowane wyłącznie z Kontrahentami, którzy posiadają właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych i podali/podadzą go Spółce.
Przedmiotem wniosku są wyłącznie dostawy, w stosunku do których transport zlecany jest/będzie zewnętrznym przewoźnikom (tj. w ramach tych dostaw, towary nie są/nie będą transportowane przy użyciu własnych środków transportu Spółki lub Kontrahentów).
W każdym z przypadków będących przedmiotem niniejszego wniosku, miejscem rozpoczęcia transportu towarów jest/będzie terytorium Polski, a miejscem ich przeznaczenia (tj. zakończenia transportu) jest/będzie terytorium innego państwa członkowskiego UE. W niektórych przypadkach towar będący przedmiotem dostawy może być transportowany z Polski do magazynu lub centrum logistycznego, zlokalizowanego na terytorium innego państwa członkowskiego UE, obsługiwanego przez podmiot trzeci, który działa na rzecz Kontrahenta i przyjmuje towary w jego imieniu (dalej: „Magazyn”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
