Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2025 r., sygn. I OSK 66/25
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Siegień Sędziowie: NSA Marek Stojanowski (spr.) NSA Marian Wolanin po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2025 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 5 listopada 2024 r., sygn. akt IV SA/Wr 614/23 w sprawie ze skargi S.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 6 lipca 2023 r., nr SKO 4532.131.2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
WOJEWÓDZKI SĄD ADMINISTRACYJNY WE WROCŁAWIU WYROKIEM Z 5 LISTOPADA 2024 R. PO ROZPOZNANIU SKARGI KASACYJNEJ S.S. OD WYROKU TEGO SĄDU Z 23 KWIETNIA 2024 R. W SPRAWIE Z JEJ SKARGI NA DECYZJĘ SAMORZĄDOWEGO KOLEGIUM ODWOŁAWCZEGO WE WROCŁAWIU Z 6 LIPCA 2023 R. W PRZEDMIOCIE ODMOWY PRZYZNANIA ŚWIADCZENIA PIELĘGNACYJNEGO UCHYLIŁ ZASKARŻONY WYROK W TRYBIE ART. 179A USTAWY Z DNIA 30 SIERPNIA 2002 R. – PRAWO O POSTĘPOWANIU PRZED SĄDAMI ADMINISTRACYJNYMI, DALEJ: P.P.S.A., UCHYLIŁO ZASKARŻONĄ DECYZJĘ WRAZ Z POPRZEDZAJĄCĄ JĄ DECYZJĄ PREZYDENTA WROCŁAWIA Z 29 MAJA 2023 R., A TAKŻE ZASĄDZIŁ ZWROT NA RZECZ SKARŻĄCEJ KOSZTÓW POSTĘPOWANIA SĄDOWEGO.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wnioskiem z 6 kwietnia 2023 r. skarżąca wystąpiła o przyznanie jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z rezygnacją lub niepodejmowaniem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką.
Decyzją z 29 maja 2023 r. Prezydent Wrocławia odmówił przyznania skarżącej wnioskowanego świadczenia, wskazując m.in., że w sprawie nie został spełniony warunek daty powstania niepełnosprawności.
Po rozpatrzeniu odwołania skarżącej Kolegium decyzją z 6 lipca 2023 r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję, uznając zasadność rozstrzygnięcia z innych powodów niż organ pierwszej instancji. W uzasadnieniu Kolegium podniosło natomiast, że skarżąca nie spełnia żadnego z dwóch warunków przyznania tego świadczenia obywatelowi Ukrainy, tj. zamieszkiwania na terytorium Polski razem z dziećmi oraz ubiegania się o świadczenie rodzinne należące do grupy świadczeń rodzinnych przysługujących wyłącznie na dziecko.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
