Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (618576)
      • Kadry i płace (26635)
      • Obrót gospodarczy (90561)
      • Rachunkowość firm (3943)
      • Ubezpieczenia (36792)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • NOWY STAŻ PRACY
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    30.03.2026

    Postanowienie SN z dnia 30 marca 2026 r., sygn. I CSK 3978/24

    30 marca 2026 r.

    Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

    SSN Monika Koba

    na posiedzeniu niejawnym 30 marca 2026 r. w Warszawie
    ‎w sprawie z powództwa M.C. i M.C.

    przeciwko Bankowi […] spółce akcyjnej w W.
    ‎o zapłatę i ustalenie,
    ‎na skutek skargi kasacyjnej Banku […] spółki akcyjnej w W.
    ‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach
    ‎z 17 czerwca 2024 r., V ACa 458/22,

    1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

    [A.T.]

    UZASADNIENIE

    Wyrokiem z 21 kwietnia 2022 r. Sąd Okręgowy w Rybniku w sprawie z powództwa M.C. i M.C. przeciwko Bankowi […] spółce akcyjnej w W. ustalił nieważność łączącej strony umowy z 3 lipca 2008 r. o kredyt hipoteczny wraz z aneksami, oddalając powództwo w pozostałym zakresie i orzekł o kosztach procesu.

    Wyrokiem z 17 czerwca 2024 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach oddalił apelację pozwanego i orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego.

    Orzeczenie to zostało zaskarżone skargą kasacyjną przez pozwanego.

    Skarżący we wniosku o przyjęcie skargi do rozpoznania powołał się na przesłankę z art. 3989 § 1 pkt 2 k.p.c.

    Zdaniem skarżącego istnieje potrzeba wykładni przepisów prawa wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów, które dotychczas nie zostały jednoznacznie rozstrzygnięte, sprowadzające się do konieczności udzielenia odpowiedzi na następujące pytania:

    1.„Czy wykonanie przez bank obowiązku informacyjnego względem konsumenta (o ryzykach związanych z zawarciem umowy o kredyt indeksowany/denominowany do waluty obcej) w sposób zgodny z wiążącą bank na dzień zawarcia umowy z konsumentem rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie przekazywania klientom jednoznacznych, zrozumiałych i czytelnych informacji, uzasadnia przyjęcie, że konsument nie został w sposób odpowiedni poinformowany o tych ryzykach, a co miałoby uniemożliwić podjęcie racjonalnej decyzji odnośnie zawarcia umowy?”;

    2.„W razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie wiąże konsumenta, czy możliwe jest przyjęcie, że w miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa o charakterze dyspozytywnym, a przy tym, czy musi to być przepis „wyraźnie przewidziany" do zastosowania w tego typu sytuacji, czy może to być przepis dyspozytywny o ogólnym charakterze - a nadto czy Sąd nie ma możliwości stosowania tego typu norm dyspozytywnych w ogóle, z uwagi na wymóg osiągnięcia odpowiedniego efektu odstraszającego przedsiębiorcę?”’

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2026 INFOR PL S.A.