Wyrok NSA z dnia 24 marca 2026 r., sygn. II OSK 1644/25
Dnia 24 marca 2026 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła (sprawozdawca) Sędziowie: sędzia NSA Leszek Kiermaszek sędzia del. WSA Włodzimierz Kowalczyk po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2026 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 marca 2025 r., sygn. akt VII SA/Wa 227/25 w sprawie ze skargi M. Ł. na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 5 grudnia 2024 r. znak: DOZ-APN.650.535.2022.WK w przedmiocie wydania zaświadczenia żądanej treści oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 28 marca 2025 r., VII SA/Wa 227/25, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Warszawie oddalił skargę M.Ł. na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Minister, MKiDN) z 5 grudnia 2024 r. znak: DOZ-APN.650.535.2022.WK, w przedmiocie wydania zaświadczenia żądanej treści. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
2.1. Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, M.Ł. (wnioskodawca lub skarżąca), reprezentowana przez ojca – D.Ł., wnioskiem z 24 października 2022 r., zwróciła się do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (DWKZ) o wydanie zaświadczenia, że "w okresie od 26 lutego 1980 r. do dnia 24.10.2022 r. nie wydano: natychmiast wykonalnej, ostatecznej i prawomocnej decyzji administracyjnej wpisującej do rejestru zabytków obiekt S. - miasto".
2.2. Wyrokując w sprawie VII SA/Wa 227/25 kolejno wskazano, że DWKZ postanowieniem z 31 października 2022 r. Nr 629/2022, odmówił wydania wnioskowanego zaświadczenia.
W uzasadnieniu swego postanowienia organ I instancji wskazał, że żądanie wnioskodawcy nie mogło zostać uwzględnione, ponieważ w posiadaniu tego organu znajduje się decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (WKZ) w Jeleniej Górze z 26 lutego 1980 r. nr rejestru [...], wpisująca do rejestru zabytków S. - miasto. Decyzja ta pozostaje w obrocie prawnym, w jej treści figuruje klauzula, że jest ona ostateczna i natychmiast wykonalna. Tymczasem odmowa wydania zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie może mieć miejsce, kiedy właściwy organ stwierdza, że wydanie zaświadczenia mogłoby prowadzić do poświadczenia stanu prawnego niezgodnego z danymi wynikającymi z prowadzonej przez organ ewidencji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
