Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (620659)
      • Kadry i płace (26712)
      • Obrót gospodarczy (90780)
      • Rachunkowość firm (3960)
      • Ubezpieczenia (37013)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • NOWY STAŻ PRACY
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    23.02.2026 Ubezpieczenia

    Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 13410 w sprawie sytuacji osób pobierających rentę socjalną, w szczególności osób z niepełnosprawnościami

    Treść interpelacji:

    Szanowna Pani Minister,

    zwracam się z interpelacją w związku z licznymi sygnałami od osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin, dotyczącymi trudnej sytuacji finansowej beneficjentów renty socjalnej.

    Jak wskazują obywatele w kierowanych do mojego biura poselskiego pismach, pomimo wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli obecnej koalicji rządzącej o podwyższeniu renty socjalnej do poziomu płacy minimalnej, zapowiedzi te nie zostały zrealizowane. W praktyce – jak wynika z relacji osób zainteresowanych – wsparcie otrzymała jedynie część uprawnionych (około jednej trzeciej), podczas gdy pozostałe osoby wciąż otrzymują świadczenie w wysokości około 1709 zł miesięcznie.

    Kwota ta nie zapewnia zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, takich jak opłaty mieszkaniowe, koszty leczenia, wizyty lekarskie czy rehabilitacja. Osoby te często są całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji i pozbawione możliwości dodatkowego zarobkowania. W tej sytuacji realna wartość renty socjalnej nie pozwala im na godne życie, a system wsparcia społecznego nie zapewnia wystarczającej pomocy w pokrywaniu niezbędnych kosztów.

    W związku z powyższym proszę Panią Minister o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

    1. Czy ministerstwo planuje wprowadzenie podwyżki renty socjalnej do poziomu płacy minimalnej, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami?

    2. Ilu świadczeniobiorców renty socjalnej obecnie otrzymuje świadczenie w wysokości niższej niż płaca minimalna?

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Czy dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikowi oddelegowanemu podlega oskładkowaniu
    • Kontrole PIP po zmianach od 8 lipca 2026 r.
    • W jakim kraju ubezpieczeniom społecznym podlega osoba ubezpieczona wykonująca pracę i działalność w różnych państwach
    • Jak wykazać w świadectwie pracy okres wyczekiwania na świadczenie rehabilitacyjne
    • Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, będąca jednocześnie wspólnikiem spółki komandytowej, może korzystać z ulgi na start z obu tych tytułów
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2026 INFOR PL S.A.