Postanowienie SN z dnia 22 maja 2025 r., sygn. II KO 29/25
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Małgorzata Bednarek (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Anna Dziergawka
SSN Stanisław Stankiewicz
w sprawie D. D.
skazanego z art. 197 § 1 k.k. i in.,
po rozpoznaniu w Izbie Karnej na posiedzeniu w dniu 22 maja 2025 r.
wniosku obrońcy D. D. o wznowienie postępowania zakończonego wyrokiem Sądu Okręgowego w Lublinie z 10 lipca 2018 r., sygn. akt V Ka 366/18
na podstawie k.p.k.
p o s t a n o w i ł:
1) wniosek oddalić;
2) obciążyć D. D. kosztami sądowymi postępowania w przedmiocie wznowienia postępowania
UZASADNIENIE
Sąd Rejonowy Lublin - Zachód w Lublinie wyrokiem z 20 grudnia 2017, sygn. akt IX K 161/15 uznał D. D. winnym trzech czynów. Czyn z pkt. I zakwalifikowany został z art. 189 § 1 k.k. w zb. z art. 197 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k., czyn z pkt. II I III z art. 197 § 1 k.k. przy czym ustalił, że czyny z pkt. II i pkt. III zostały dokonane w ciągu przestępstw z art. 91 § 1 k.k. D. D. wymierzył karę łączną 4 lat pozbawienia wolności.
Na skutek apelacji wniesionych przez obrońców, Sąd Okręgowy w Lublinie wyrokiem z 10 lipca 2018 r., sygn. akt V Ka 366/18, uchylił rozstrzygnięcia o: wymierzonej oskarżonemu łącznej karze pozbawienia wolności i zaliczeniu na jej poczet okresu tymczasowego aresztowania, jednostkowych karach pozbawienia wolności oraz opłacie za I instancję. Ustalił, że czynów przypisanych w pkt. I, II i III oskarżony dopuścił się w ramach opisanego w art. 91 § 1 k.k. ciągu przestępstw i za te czyny, na podstawie art. 197 § 1 k.k. w zw. z art. 91 § 1 k.k., wymierzył mu karę 4 lat pozbawienia wolności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
