Obniżenie podstawy opodatkowania VAT w związku ze zwrotami refundacyjnymi na rzecz NFZ przez dystrybutora leków - interpretacja prawidłowości stanowiska - Interpretacja indywidualna z dnia 30 maja 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.174.2025.1.KS
Dopłaty na rzecz NFZ w ramach Zwrotów Refundacyjnych obniżają podstawę opodatkowania, co wymaga odpowiedniej korekty podatku VAT, przy czym dokumentacja notami obciążeniowymi jest wystarczająca do uznania rabatu pośredniego i nie wymaga wystawienia faktury korygującej.
Teza AI
Istota problemu
Głównym problemem prawnym w rozpatrywanej interpretacji podatkowej jest kwestia prawa farmaceutycznej Spółki do obniżenia podstawy opodatkowania VAT z tytułu Zwrotów Refundacyjnych wpłacanych na rzecz NFZ. Dylemat dotyczy również dokumentowania takich zdarzeń i wpływu na rozliczenia VAT oraz tego, czy Spółka może stosować takie obniżenie także w kontekście refundacyjnych decyzji wydanych na rzecz podmiotów trzecich z tej samej grupy kapitałowej.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy uznał, że Spółka ma prawo do obniżenia podstawy opodatkowania VAT w związku z dokonanymi Zwrotami Refundacyjnymi na rzecz NFZ. Organ podkreślił, że Zwroty Refundacyjne traktowane są jako pośrednie obniżenie ceny produktów leczniczych. Dzięki takim mechanizmom ceny leków ustalane są z uwzględnieniem instrumentów dzielenia ryzyka. Zmniejszenie podstawy opodatkowania może być dokonane na podstawie not obciążeniowych otrzymanych od NFZ, bez konieczności wystawienia faktury korygującej. Obniżenie winno nastąpić w miesiącu, w którym nastąpiła płatność, a kwoty uiszczane na rzecz NFZ traktowane powinny być jako kwoty brutto, co pozwala na zastosowanie metody 'w stu'.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 marca 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 marca 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłat Zwrotu Refundacji na rzecz NFZ, dokonanych na podstawie Decyzji wydanych w stosunku do dystrybuowanych Produktów. Treść wniosku jest następująca:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
