Interpretacja indywidualna z dnia 6 maja 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.125.2025.4.DS
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 lutego 2025 r. wpłynął Pana wniosek z 19 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan pismem z 19 lutego 2025 r. (wpływ 19 lutego 2025 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 marca 2025 r. (wpływ 14 marca 2025 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej także jako Podatnik) prowadzi działalność na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz jest osobą fizyczną będącą polskim rezydentem podatkowym i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 z późn. zm., dalej jako: ustawa o PIT).
Wnioskodawca przyjął w 2024 roku do swojej działalności gospodarczej (…), które do momentu przekazania stanowiły jego majątek osobisty (w żaden sposób niezwiązany z wcześniej prowadzoną działalnością gospodarczą). (…).
Obecnie (…) będą przedmiotem sprzedaży w ramach prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej.
(…) przyjęte zostały jako składnik towarów handlowych i nie zostały przez Wnioskodawcę rozeznane jako środki trwałe.
Podatnik spełnia wymóg przychodów (do 2 mln euro) określony w art. 6 ustawy, nie będzie także prowadził działalności w zakresie prowadzenia aptek, kupna i sprzedaży wartości dewizowych, a także nie podejmuje wykonywania działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej (1) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem, (2) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków albo (3) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka – jeżeli małżonek Podatnika przed zmianą opłacał z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
