Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.31.2025.5.MW
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy:
- Spółka, dostarczając towary, świadcząc usługi lub budując infrastrukturę na rzecz sił zbrojnych USA w Polsce w ramach Spółki amerykańskiej posiada status wykonawcy kontraktowego USA w rozumieniu art. 2 lit. f EDCA i tym samym może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na mocy art. 34 EDCA – jest prawidłowe;
- w przypadku, gdy Spółka będzie wykonywała usługi na terytorium Polski na rzecz sił zbrojnych USA w ramach Spółki amerykańskiej, to jej działalność w Polsce będzie stanowiła zakład podatkowy w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy o CIT i tym samym będzie zobowiązana do realizowania obowiązków podatkowych w Polsce – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy w przypadku, gdy Spółka będzie wykonywała usługi na terytorium Polski na rzecz sił zbrojnych USA w ramach Spółki amerykańskiej, to jej działalność w Polsce będzie stanowiła zakład podatkowy i tym samym będzie zobowiązana do realizowania obowiązków podatkowych w Polsce oraz czy posiada status wykonawcy kontraktowego USA i tym samym może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo – na wezwanie organu – pismem z 12 marca 2025 r. (data wpływu tego samego dnia).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest podmiotem amerykańskim z siedzibą przy (…), Stany Zjednoczone. Podmiot ten jest (...).
Działalność Spółki w Polsce będzie opierała się na umowie EDCA - umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o wzmocnionej współpracy obronnej podpisanej w Warszawie dnia 15 sierpnia 2020 r. (Dz. U. 2020 r. poz. 2153 i 2154; dalej: „EDCA”). Warto dodać, że EDCA jest komplementarna do umowy NATO SOFA – Umowy między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotycząca statusu ich sił zbrojnych sporządzona w Londynie 19 czerwca 1951 r. (Dz. U. 2000 r. nr 21, poz. 257 ze zm.; dalej: „SOFA”). Określa ona bardziej szczegółowo status i warunki pobytu wojsk USA, w tym członków sił zbrojnych oraz personelu cywilnego i członków rodzin na terytorium Polski.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
