Wyrok NSA z dnia 6 marca 2025 r., sygn. I FSK 1744/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2025 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 7 maja 2021 r., sygn. akt I SA/Lu 673/20 w sprawie ze skargi J.A. na decyzję Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej z dnia 22 października 2020 r., nr 308000-COP-4103.10.2020 w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2016 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J.A. na rzecz Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej kwotę 10.800 (słownie: dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 7 maja 2021 r., sygn. akt I SA/Lu 673/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. — Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, ze zm.), dalej "p.p.s.a.", oddalił skargę J.A. (dalej "strona" lub "skarżący") na decyzję Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej (dalej "organ") z 22 października 2020 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2016 r.
Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie, sąd pierwszej instancji uznał za prawidłowe poczynione przez organy podatkowe ustalenia faktyczne oraz ich ocenę prawną o braku prawa strony do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez A. sp. z o.o. (dalej "A."), P. sp. z o.o., K. sp. z o.o., PHU W. sp. z o.o. tytułem dostawy oleju napędowego, jak też zastosowania obowiązku zapłaty podatku na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. poz. 1054, ze zm.), dalej "ustawa o VAT", w odniesieniu do faktur wystawionych przez stronę na rzecz S. sp. z o.o., L. sp. j., PPUH R. oraz M. sp. z o.o. tytułem dalszej sprzedaży ww. towaru. Zdaniem sądu w świetle zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego organy trafnie przyjęły, że sporne faktury zakupu i sprzedaży nie dokumentują rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, gdyż dotyczą one "transakcji" zaistniałych w warunkach oszustwa podatkowego (karuzeli podatkowej), w którym skarżący uczestniczył w sposób świadomy. W rezultacie strona nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego również z faktur wystawionych przez O. sp. z o.o. (za badania laboratoryjne próbek paliwa) oraz R.1 sp. z o.o. (za usługi faktoringu).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
