Wyrok NSA z dnia 5 marca 2025 r., sygn. III FSK 1506/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Wojciech Stachurski, Sędzia NSA Jacek Pruszyński, Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2025 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 6 września 2023 r. sygn. akt I SA/Bk 232/23 w sprawie ze skargi A. T. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia 28 kwietnia 2023 r. nr 2001-IOD.4104.5.2023 w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. T. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku kwotę 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 6 września 2023 r., I SA/Bk 232/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę A. T. (dalej: "skarżący", "strona") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z 28 kwietnia 2023 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych.
2. Jak wynika z uzasadnienia orzeczenia, skarżący wniósł o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych w kwocie 108.000,00 zł, która została pobrana przez notariusza z tytułu zawarcia 20 czerwca 2022 r. w formie aktu notarialnego umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej nieruchomości położonej w B. przy ul. [...] (działki nr [...] i [...]). Strona wskazała, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości zgodnie z oświadczeniem sprzedającego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jednak w jej ocenie wyżej wskazana działka jest działką budowlaną, a więc transakcja ta winna być opodatkowana podatkiem VAT ze stawką 23 %.
W ocenie sądu pierwszej instancji prawidłowo organ ustalił, że będące przedmiotem transakcji działki nie mogą zostać uznane za tereny budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2021, poz. 685 ze zm., dalej: "u.p.t.u."). Dostawa niezabudowanych terenów, innych niż tereny budowlane, podlega natomiast zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9) u.p.t.u. Z uwagi na to, że analizowana sprzedaż prawa użytkowania wieczystego nieruchomości korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, to zgodnie z przepisami art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm., dalej: "u.p.c.c.") podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Odmowa stwierdzenia nadpłaty w tym podatku była więc uzasadniona (pełny tekst zaskarżonego orzeczenia oraz inne orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu dostępne są w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych, http://orzeczenia.nsa.gov.pl/).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
