Interpretacja indywidualna z dnia 26 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.149.2025.2.JG
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lutego 2025 r. wpłynął Pani wniosek z 17 lutego 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych w podatku VAT związanych z przejęciem przez Panią jako jedynego spadkobiercy przedsiębiorstwa w spadku do dalszego prowadzenia działalności (pytanie nr 6 wniosku).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Ojciec Wnioskodawczym od 1988 r. prowadził jednoosobową działalność gospodarczą w oparciu o wpis Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej: CEIDG). Ojciec Wnioskodawczyni był czynnym podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług. Podatek dochodowy od osób fizycznych rozliczał w oparciu o księgi rachunkowe w formie podatku liniowego -19%. Cała sprzedaż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej była sprzedażą opodatkowaną. Ojciec Wnioskodawczyni prowadził działalność w zakresie produkcji wyrobów mięsnych.
W 2024 r. zmarł ojciec Wnioskodawczyni (dalej: Spadkodawca). W skład spadku po Spadkodawcy wchodzi m.in. przedsiębiorstwo Spadkodawcy.
Składniki przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej Spadkodawcy, w chwili jego śmierci, stworzyły przedsiębiorstwo w spadku (dalej: PwS).
W skład PwS wchodzi zespół składników materialnych i niematerialnych (dalej; składniki majątku) - w tym między innymi własność towarów znajdujących się w magazynie, należności z tytułu wystawionych faktur, środki pieniężne zgromadzone w kasie przedsiębiorstwa, środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych, prawa z umów handlowych, księgi i dokumenty związane z działalnością prowadzoną w ramach przedsiębiorstwa, pracownicy, narzędzia, przyrządy, wyposażenie niestanowiące środków trwałych a także środki trwałe stanowiące nieruchomości oraz ruchomości. Poszczególne składniki majątku, o których mowa w art. 22a i 22b ustawy o PIT:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
