18.02.2025

Brak prawa do wznowienia postępowania administracyjnego przez nabywcę udziałów w spadku - Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2025 r., sygn. I OSK 1274/23

Nabycie udziału w spadku po dawnym właścicielu nie przenosi na nabywcę prawa do wznowienia postępowania administracyjnego zakończonego decyzją ostateczną dotyczącą nacjonalizacji, ponieważ prawo do wznowienia tego postępowania nie jest prawem zbywalnym.

Teza SI

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Sobieralski Sędziowie: Sędzia NSA Karol Kiczka (spr.) Sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2025 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Rozwoju i Technologii od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 grudnia 2022 r., sygn. akt I SA/Wa 1331/22 w sprawie ze skargi [...] na postanowienie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 23 lutego 2022 r. nr DP-III.025.1.61.2021.PM/22 w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania I. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, II. zasądza od [...] na rzecz Ministra Rozwoju i Technologii kwotę 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 grudnia 2022 r., sygn. akt I SA/Wa 1331/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi [...] na postanowienie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 23 lutego 2022 r. nr DP-III.025.1.61.2021.PM/22 w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania 1. uchylił zaskarżone postanowienie; 2. zasądził od Ministra Rozwoju i Technologii na rzecz [...] kwotę 580 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Zaskarżonym do Sądu postanowieniem Minister Rozwoju i Technologii (dalej też Minister) utrzymał w mocy własne postanowienie z dnia 9 grudnia 2021 r. o odmowie wznowienia na podstawie art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a. postępowania zakończonego orzeczeniem nr 46 Ministra Przemysłu Lekkiego z dnia 11 lipca 1950 r. o przejęciu przedsiębiorstwa na własność Państwa, ogłoszonego w Monitorze Polskim z 1950 r., nr 86, poz. 1072, w zakresie obejmującym l.p. 4, l.p. wykazu 73: "Cegielnia - [...] - [...] - [...] ". W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Minister stwierdził, że legitymację procesową do występowania z takim wnioskiem posiada tylko strona, tj. osoba, która brała udział w postępowaniu zakończonym decyzją ostateczną lub która wprawdzie w postępowaniu zwykłym nie uczestniczyła, lecz może wykazać istnienie swojego interesu prawnego lub obowiązku, w rozumieniu art. 28 k.p.a., uzasadniającego jej udział. Taki interes w przedmiotowym postępowaniu posiada właściciel ww. przejętego na własność Państwa przedsiębiorstwa oraz nieruchomości, na której było ono zorganizowane legitymujący się prawem własności do niego w dacie bezpośrednio poprzedzającej nacjonalizację, bądź w przypadku śmierci właściciela - osoby fizycznej - wszyscy jego sukcesorzy, którzy wykażą się prawomocnymi postanowieniami spadkowymi oraz udokumentują tytuł prawny do tego mienia przysługujący ich poprzednikowi prawnemu. W tym kontekście wnioskodawca [...] nie przedłożył żadnych dokumentów potwierdzających w sposób bezpośredni prawo własności do przedsiębiorstwa oraz nieruchomości. Wykazał wcześniejsze prawo własności (z czasu nacjonalizacji) i wskazał, że następcami prawnymi [...] (właściciel przedsiębiorstwa), zmarłego 14 stycznia 1957 r. w [...] - Izrael, w zakresie nieruchomości położonych na terenie Polski są: córka [...] oraz wnuczka [...] ([...]) [...] ([...]) z d. [...], a także odpis umowy sprzedaży udziałów w spadku z dnia 30 sierpnia 2021 r. sporządzonej w formie aktu notarialnego Rep. A Nr [...], na mocy której [...] - zbyła na rzecz [...] wszelkie posiadane przez nią prawa do masy spadkowej oraz roszczenia i prawa dziedziczone po [...] vel [...]. [...] oraz po [...]. Zdaniem Ministra, dokumenty te nie potwierdzają posiadania przez wnioskodawcę interesu prawnego, uprawniającego do zainicjowania postępowania o wznowienie postępowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne