25.02.2025

Oddalenie kasacji w sprawie warunków zabudowy - Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2025 r., sygn. II OSK 3169/24

Przeprowadzenie prawidłowej i kompletnej analizy urbanistyczno-architektonicznej przez uprawnione osoby jest kluczowe dla ustalenia warunków zabudowy; jej brak lub wadliwość uzasadnia uchylenie decyzji przez organ odwoławczy i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania, z poszanowaniem zasady dwuinstancyjności postępowania.

Teza SI

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca: Sędzia NSA Małgorzata Masternak – Kubiak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 25 lutego 2025 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 maja 2024 r. sygn. akt II SA/Kr 640/24 w sprawie ze sprzeciwu P. S. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 28 lutego 2024 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 17 maja 2024 r., sygn. akt II SA/Kr 640/24, oddalił sprzeciw P. S. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 28 lutego 2024 r., nr [...], w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.

Jak wskazał Sąd pierwszej instancji w dniu 30 marca 2023 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu wydało decyzję nr [...], którą uchyliło decyzję Burmistrza Miasta Zakopane z dnia 9 lutego 2023 r., nr [...] i przekazało sprawę temu organowi do ponownego rozpatrzenia.

Następnie w konsekwencji wniesienia sprzeciwu WSA w Krakowie utrzymał ww. decyzję w mocy (wyrok z dnia 6 czerwca 2023 r., sygn. akt: II SA/Kr 612/23). Od powyższego wyroku P. S. (dalej: "skarżący") wniósł skargę kasacyjną, po której to rozpatrzeniu NSA wyrokiem z dnia 12 grudnia 2023 r., sygn. II OSK 239/23, uchylił wyrok WSA Krakowie oraz ww. decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

NSA wskazał, że w uzasadnieniu decyzji z dnia 30 marca 2023 r. Kolegium zawarło nie tylko wytyczne co do zakresu koniecznego ponownego przeprowadzenia postępowania odwoławczego przez organ I instancji, ale również wiążąco wypowiedziało się co do wykładni przepisów prawa materialnego oraz sposobu rozumienia pojęcia zasady dobrego sąsiedztwa. Kolegium przesądziło już na tym etapie że planowana inwestycja realizuje zasadę dobrego sąsiedztwa w zakresie urbanistycznej funkcji terenu, ponadto zawarło wytyczne dla organu I instancji, że ma uwzględnić zaprezentowana przez Kolegium wykładnię pojęcia dobrego sąsiedztwa. NSA wyjaśnił, że wydając decyzję zawierająca w uzasadnieniu wskazania co do wykładni prawa materialnego organ II instancji pozbawił w istocie skarżącą stronę prawa do poddania tej wykładni sądowej weryfikacji, albowiem w ramach postępowania w przedmiocie sprzeciwu Sąd dokonuje wyłącznie sądowej weryfikacji wystąpienia przesłanek do wydania decyzji kasatoryjnej. Uchybienie to miało znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy i spowodowało uwzględnienie zarzutu kasacyjnego naruszenia art. 141 § 4 P.p.s.a.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne