Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.858.2024.1.MPA
Brak obowiązku wliczania do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, sprzedaży mediów do lokali mieszalnych, wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
16 grudnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 grudnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku wliczania do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy, sprzedaży mediów do lokali mieszkalnych, wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe.
Opis stanu faktycznego
Wspólnota Mieszkaniowa składa się z 55 lokali mieszkalnych i 7 lokali usługowych, 1 lokalu niemieszkalnego - garażu podziemnego. Właściciele lokali, zgodnie z treścią art. 12 ust. 2 i art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2017 r. poz. 1529) ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej (koszty zarządu nieruchomością wspólną, fundusz remontowy).
Ponadto Wspólnota Mieszkaniowa nabywa w imieniu własnym media od zewnętrznych dostawców tj. woda i gaz i dokonuje rozliczeń mediów na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych i usługowych. Właściciele są również obciążani opłatą za wywóz nieczystości, które Wspólnota odprowadza do Gminy.
Wspólnota Mieszkaniowa uzyskuje także przychody z odsetek bankowych oraz z innych przychodów tzw. pożytków, w skali roku tj. kwota około 60 tyś zł.
Pytanie
Czy w świetle art. 113 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2 Ustawy z dn. 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, Wspólnota Mieszkaniowa powinna wliczać do wartości sprzedaży o której mowa w art. 113 ust. 1 sprzedaż mediów do lokali mieszkalnych wykorzystywanych wyłącznie na cele mieszkaniowe, zwolnioną przedmiotowo z VAT zgodnie z par. 3 ust. 1 pkt. 10 i 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 roku w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
