Postanowienie NSA z dnia 20 lutego 2025 r., sygn. III FZ 67/25
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Jacek Pruszyński po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2025 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia M. K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 5 listopada 2024 r., sygn. akt I SPP/Kr 79/24 w przedmiocie przywrócenia terminu w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 23 czerwca 2023 r., nr SKO.Pod./4140/410/2023 w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2023 r. postanawia oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowieniem z 5 listopada 2024 r. odrzucił wniosek M. K. (dalej: skarżący) o przywrócenie terminu do uzupełnienia wniosku o przyznanie prawa pomocy.
W uzasadnieniu postanowienia Sąd pierwszej instancji podał, że wyrokiem z 12 kwietnia 2024 r. oddalił skargę skarżącego na decyzję SKO w Tarnowie z 23 czerwca 2023 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2023 r. W dniu 19 kwietnia 2024 r. do sądu wpłynął wniosek skarżącego o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowego zwolnienia od kosztów sądowych (tj. opłaty za odpis orzeczenia z uzasadnieniem oraz wpisu od skargi kasacyjnej) oraz ustanowienia radcy prawnego w sprawie ze skargi na decyzję SKO w Tarnowie z 23 czerwca 2023 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2023 r. Zarządzeniem Starszego referendarza sądowego z 18 czerwca 2024 r., skarżący został wezwany do uzupełnienia wniosku o przyznanie prawa pomocy, poprzez przedłożenie szeregu dokumentów na okoliczność wykazania jego stanu majątkowego oraz możliwości płatniczych. Postanowieniem z 30 września 2024 r. Starszy referendarz sądowy wniosek o przyznanie prawa pomocy oddalił. Referendarz stwierdził, że wnioskodawca nie przesłał, pomimo wezwania, szeregu dokumentów bardzo istotnych z punktu widzenia oceny jego sytuacji finansowej, co uniemożliwiło dokonanie oceny sytuacji majątkowej i zdolności płatniczych strony. W sprzeciwie od powyższego postanowienia skarżący zawarł wniosek o przywrócenie terminu na przedłożenie wymaganych dokumentów. Podał, że ze względów zdrowotnych nie był w stanie ich dostarczyć. Ponadto nie miał możliwości zapłacić za wydanie dokumentów w tak krótkim terminie siedmiu dni - w praktyce to tylko pięć dni roboczych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
