03.03.2025 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.2.2025.1.JM

Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT przekazania wspólnikowi samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 stycznia 2025 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 stycznia 2025 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT przekazania wspólnikowi samochodu wykupionego po zakończeniu umowy leasingu.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest Spółką Jawną składającą się z pięciu wspólników-osób fizycznych. Udziały wspólników są równe i wynoszą po 1/5. Spółka oraz jej wspólnicy są rezydentami polskimi. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawowa działalność spółki to: Pozostałe badania i analizy techniczne (71.20.B). Spółka w 2020 r. zawarła z podmiotem świadczącym usługi leasingowe, umowę leasingu samochodu osobowego dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Samochód jest przedmiotem leasingu operacyjnego. Czynsze leasingowe są księgowane w kosztach działalności gospodarczej w kwocie netto. Dokonywane są częściowe odliczenia podatku VAT od czynszów leasingowych, zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Zgodnie z treścią umowy leasingowej, po jej zakończeniu przysługuje Spółce prawo do wykupu przedmiotu leasingu. Przez pojęcie wykupu rozumie się prawo do nabycia samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu. Możliwość nabycia wynika z umowy leasingu, ale jest odrębną czynnością. Umowa leasingu zostanie zakończona w październiku 2025 roku. Spółka chce wykupić przedmiot leasingu (samochód) bez zamiaru wykorzystywania go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a jedynie z zamiarem przeznaczenia samochodu na cele osobiste, prywatne jednego wspólnika Spółki Jawnej, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wykup samochodu ma być udokumentowany fakturą VAT, wystawioną na Spółkę Jawną. Samochód nie zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, jednocześnie Spółka nie dokona odliczenia podatku VAT od wykupu z uwagi na zamierzone przekazanie na cele osobiste wspólnika. Po wykupie samochód zostanie przekazany przez Spółkę wspólnikowi na cele osobiste (prywatne). Wspólnicy Spółki nie chcą utrzymywać samochodu w swojej masie majątkowej z uwagi na to, że nie będzie on użytkowany w działalności i zamierzają wycofać pojazd uchwałą wspólników Spółki Jawnej. Będzie to nieodpłatne przekazanie auta na potrzeby prywatne wspólnika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne